logo_pozion
< wszystkie wpisy
Jak odzyskać spokój w czasach niepokoju?

Data publikacji

To co się dzieje na zewnątrz, nie pozostaje bez oddźwięku. Kolejne obostrzenia w obszarze życia publicznego. Najpierw zamknięcie ulubionych kawiarni czy restauracji, gdzie mogliśmy spotkać się z przyjaciółmi. Później przyszła kolej na kina, teatry, baseny – miejsca, gdzie szukaliśmy odskoczni od codzienności, odpoczynku, regeneracji umysłu. Mogą się w nas pojawiać negatywne emocje, takie jak strach, smutek czy złość. Jak odzyskać wolność emocjonalną i kontrolę nad swoim życiem? Jak budować poczucie szczęścia na co dzień? I jak odzyskać spokój w czasach niepokoju?

Bądź świadomy swoich emocji

Codziennie każdy z nas odczuwa różne emocje. A każda z nich powstaje na skutek jakiejś myśli. To myśli rozbudzają w nas emocje. Te z kolei wywołują określone reakcje organizmu. Długotrwałe odczuwanie negatywnych emocji blokuje w nas przepływ energii. Osłabia, odbiera poczucie równowagi i stawia w sytuacji ciągłego zagrożenia, wobec którego możemy reagować walką lub ucieczką. Emocje, które biorą górę, w konsekwencji pozbawiają nas kontroli nad własnym życiem. Płyniemy, niesieni na falach kolejnych nastrojów.

Stop! Możesz to zmienić! Możesz żyć  bardziej świadomie. Stań się obserwatorem samego siebie.

Poświęć codziennie chociaż kilka chwil na to, aby zbadać źródło Twoich emocji. Zobacz, jakie myśli je wywołują, skąd się biorą i jak często pojawiają się w Twojej głowie. Możesz przyglądać się tym myślom, ale nie poświęcaj im większej uwagi, aby nie rozrosły się i nie stały się zapalnikiem dla negatywnych emocji.

Sięgnij po medytację i praktykuj ją regularnie. A zobaczysz, że łatwiej będzie Ci przeżywać emocje, które akceptujesz i których pochodzenie znasz. Nie wiesz, od czego zacząć? Specjalnie dla Ciebie przygotowałam kurs „Medytacja dla początkujących”.

Uwierz w siłę nastawienia

Nasze nastawienie naprawdę ma znaczenie. Jesteśmy tym, czym się karmimy i ta prawda dotyczy nie tylko ciała, ale również ducha. Jedno z przysłów mówi „z kim przystajesz, takim się stajesz” i coś w tym jest. Chłoniemy sposób patrzenia na świat, najpierw naszych rodziców, potem ludzi z najbliższego otoczenia. Często ciężko nam wyjść poza schemat, myśleć inaczej, patrzeć szerzej, postrzegać rzeczywistość nieszablonowo.

Tymczasem nasze nastawienie, wiara w to, że możemy coś zrobić, że pewne rzeczy się zdarzą, że będzie tak, jak to sobie wymarzyliśmy, rzeczywiście ma sens. Zwróć uwagę z jakim nastawieniem zaczynasz dzień i spróbuj zacząć od pozytywnych myśli. Zrób sobie kawę lub herbatę, powiedz sobie coś miłego, włącz ulubioną muzykę, spróbuj podejść inaczej niż zwykle do porannych obowiązków, a zobaczysz, jaki to przyniesie skutek.

Doceniaj piękno w prostych rzeczach

W czasach pandemii jeszcze bardziej niż zwykle potrzebujemy tego, aby cieszyć się z małych rzeczy i budować w sobie poczucie szczęścia każdego dnia. Nie warto czekać aż to wszystko się skończy, aż dostaniesz urlop, aż dzieci dorosną, aż będziesz na emeryturze…

Bądź szczęśliwa tu i teraz. Zobacz kolory liści za oknem, wybierz się na spacer do lasu, rozkoszuj się beztroską wolną chwilą z żoną, mężem, z rodziną. Poczuj zapach kawy albo smak cudownie rozgrzewającej herbaty z pomarańczą, cynamonem i imbirem. Doceniaj małe chwile szczęścia i bądź w nich obecna.

Więcej
wpisów