logo_pozion
< wszystkie wpisy
Jak budować radosny związek?

Data publikacji

Od czego zależą nasze relacje z innymi?

Nasze szczęście i związki z innymi zależą przede wszystkim od nas samych, od tego jak na siebie patrzymy, czy czujemy się wartościowi, kompletni czy mamy właściwe poczucie własnej wartości.

Nie da się w pełni być w związku, dopóki nie poukładamy sami siebie, nie pokochamy się i nie zaakceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy. Dlatego ważne jest spojrzenie wstecz.

Uzdrawiające spojrzenie wstecz.

Nasze postrzeganie świata i związki, w jakie wchodzimy, są odbiciem doświadczeń z dzieciństwa. Pierwsza lekcja miłości pochodzi przecież od rodziców. Dlatego warto zadać sobie pytanie: jaką lekcję od nich otrzymałam?

Jest to o tyle istotne, że aby budować świadome relacje z innymi, potrzebna jest dobra znajomość siebie, swojej przeszłości, teraźniejszości i motywacji naszych decyzji.

Zadawaj pytania – zyskuj świadomość.

Wszystko co nieuświadomione, staje się naszym losem, a każda nasza decyzja ma swoje źródła wypływające najczęściej z przeszłości. Dlatego warto zadawać sobie pytania o przyczynę danego stanu rzeczy.

  • Jak wygląda Twój związek? Czy jesteś tylko dawcą? Czy potrafisz też otrzymywać?
  • Czy próbujesz coś sobie lub komuś udowodnić?
  • Może chcesz pokazać jaka jesteś dobra? Jak bardzo zasługujesz na miłość? 
  • Czy masz wolne i spokojne serce?
  • W każdym związku potrzebny jest balans pomiędzy dawaniem i braniem.
  • Czy umiesz tę równowagę zachować?

Wzorzec, czyli czego szukamy w relacjach?

Wartości, których zazwyczaj szukamy w relacji to miłość, akceptacja, szacunek, poczucie bezpieczeństwa czy bliskość. Mimo to  często podświadomie wybieramy partnera podobnego do naszej matki, bo to od niej uczymy się na samym początku, czym jest miłość i jak ją okazywać. Dlatego, aby budować dobrą, serdeczną więź, potrzebne jest spojrzenie na naszą relację z matką. Wtedy kiedy jesteśmy świadomi tego, co  od niej otrzymaliśmy, jaka była, czym nas obdarzyła, jak uczyła nas miłości, jesteśmy w stanie zrozumieć pewien wzorzec, którym kierujemy się w dorosłym życiu. Ważne, aby to zobaczyć bez oceniania, przerzucania winy czy oskarżania.

Świadomość i wybaczenie jako klucz do dobrych związków.

Świadomość wzorca daje nam możliwość jego zmiany, na przykład w sytuacji kiedy miłość matki kojarzyła się nam z nieobecnością, milczeniem czy przemocą i to rzutuje na nasze dorosłe relacje.

Przeszłości co prawda nie możemy zmienić, ale możemy wybaczyć i ją zaakceptować, podziękować za otrzymane doświadczenie. Rodzice dali nam bowiem to, co sami posiadali i ukształtowali nas z tego, co mieli w sobie. Wybaczenie jest w tej sytuacji kluczowe, bo daje wolność serca i uzdalnia nas do działania, marzeń, wchodzenia w szczęśliwe relacje z innymi.

Cennym i skutecznym sposobem na to, aby zajrzeć w głąb siebie i lepiej siebie zrozumieć może okazać się medytacja.

Zacznij medytować i pozwól sobie na większy spokój serca! Posłuchaj: Jak zacząć medytować lub zobacz kurs o medytacji, który przygotowałam: Medytacja dla początkujących

Więcej
wpisów