logo_pozion
< wszystkie wpisy
Czym jest przebudzenie? + 5 pytań do przebudzenia

Data publikacji

Czym jest przebudzenie i co nam daje?

 _______

 

Przebudzenie jest świadomym życiem, według własnego scenariusza, w zgodzie z ważnymi dla nas wartościami, ale bez ranienia innych. To wyzwolenie się z wzorców narzuconych przez społeczeństwo i kulturę, w których żyjemy i przyjęcie prawdy o sobie, co daje poczucie wolności i odpowiedzialności za własne życie oraz decyzje. Często wiąże się ono z bolesną prawdą, którą odkrywamy na swój temat, z wyjściem poza strefę komfortu i bezpieczeństwa. Jest jednak konieczne do życia w wolności i odpowiedzialności.

Życie przed…

Zazwyczaj żyjemy pod wpływem przekonań innych osób – naszych rodziców, przyjaciół, bliskich i nie przyjmujemy do siebie innego sposobu patrzenia na świat. Nie chcemy zmieniać perspektywy. Działamy, kierując się zaprogramowanymi przez innych wzorcami postępowań. Żyjemy tak, jakbyśmy realizowali cudzy scenariusz.

Kiedy nie jesteśmy przebudzeni:

  • nie znamy swojej wartości,
  • nie mamy do siebie zaufania,
  • trudno nam uwierzyć w siebie i w swoje możliwości,
  • kierujemy się utartymi przekonaniami,
  • szukamy potwierdzenia własnej wartości w oczach innych.

Nie bądźmy jak orzeł wychowywany przez kury, który nie dostrzegał swojej prawdziwej natury. Patrzmy szerzej i dalej!

Pobudka

Kiedy się budzimy? Niejednokrotnie impulsem do przebudzenia jest jakieś nagłe wydarzenie w naszym życiu jak choroba, rozwód, utrata pracy, coś co wybija nas ze stałego dotąd rytmu. Jednak wcale nie musi tak być.

Możesz zacząć żyć świadomie już teraz!

Czego potrzebujesz, aby się przebudzić?

Przede wszystkim do przebudzenia potrzebna jest odwaga i otwartość na prawdę o sobie, którą możemy odkryć. Jeśli nie chcemy trwać w iluzji, powinniśmy być gotowi na konfrontację z naszymi poglądami i wierzeniami, ponieważ przebudzenie to wyzwolenie się od ograniczających nas przekonań.

_______________ 

5 pytań do przebudzenia

Aby się przebudzić, zadajmy sobie fundamentalne pytania i dajmy czas, abyśmy mogli na nie szczerze odpowiedzieć:

  1. W Co wierzę? Czego chcę? Jakie są moje wartości? Co dla mnie oznacza wolność?
  2. Co mnie powstrzymuje przed tym, aby żyć tak jak chcę? Czy moje przekonania mnie wspierają czy ograniczają? Czy ludzie, którymi się otaczam, dają mi energię czy ją zabierają?
  3. Co pozwoliłoby mi pójść do przodu?
  4. Czego się obawiam? Do przebudzenia potrzebna jest odwaga.
  5. Jakie możliwości się przede mną otwierają po przebudzeniu?

Nie ma złotej recepty na przebudzenie, ale niezwykle cenna i pomocna jest uważność pielęgnowana na co dzień i obserwacja bez oceny. Nie jest to postawa łatwa do przyjęcia, ponieważ ocenianie zostało nam zaprogramowane jeszcze w dzieciństwie.

Jednak jedną z form, która może nam ułatwić osiągnięcie stanu uważności jest medytacja dostępna dla każdego bez względu na płeć, wyznanie czy status społeczny.

 

Więcej
wpisów